POPIEL

O KRÓLU, KTÓREGO ZJADŁY MYSZY...



W kruszwickim zamku żył Popiel stary,

Co za swe zbrodnie doznał słusznej kary,

I chodź to dziwne, każdy w to wierzy,

Że małe myszki zjadły króla w wieży. 



Przed wiekami, nad wodami Gopła wznosił się warowny gród Kruszwica. Rządził tu król Popiel - zły i okrutny, a jego miecz obficie spływał krwią poddanych. Do najbardziej niecnych czynów podjudzała go jednak żona Gerda, piękna i podstępna Niemka. To ona wymyślała coraz to nowe i okrutniejsze udręki dla ludu.

Miał król Popiel swą radę starszych, w której zasiadali jego stryjowie. Ale nie w smak mu było słuchać ich rad, a Gerda stale podsycała jego chełpliwość:

-Co z ciebie za król, mój Popielku, kiedy musisz dawać posłuch tym starcom - mówiła -Tyś król i pan, a starców trzeba się pozbyć, bo stracisz tron.

Nie minęło wiele czasu jak uradzili, że stryjów pozbyć się trzeba podstępem. Przedtem jednak, bo tak kazał zwyczaj Popiel udał się do siwowłosego wróża, by ten powiedział co się wydarzy, jaki będzie los króla i tronu. Długo czekał Popiel na wyrocznię, aż usłyszał: -Królu, twoja władza jest silna, silna podstępem i orężem, ale ponad twoją władzę są myszy- i dodał: -strzeż się myszy ! -Cóż pleciesz starcze, ja mam się bać myszy?- zdziwił się Popiel, ja który nie boję się wilków, żubrów i niedźwiedzi, mam się lękać małych myszy? 

Nie przejął się Popiel tą wróżbą, która zdała mu się wielce śmieszną i wcale  nie myślał zaniechać ułożonego planu pozbycia się stryjów. Gdy minęła pora zasiewów posłał umyślnych z pokłonami i zaproszeniem stryjów na zamek kruszwicki. Zdziwili się stryjowie, zastanawiali, ale w końcu uznali, że Popiel musiał się zmienić i pragnie zgody z rodziną, postanowili przyjąć zaproszenie. Przybyłych do Kruszwicy stryjów już na zamkowym dziedzińcu powitał Popiel uniżonymi przeprosinami:

-Przyjmijcie stryjowie moją skruchę, zapomnijcie urazy. Kłaniam się waszej mądrości i o rady śmiem prosić. Najpierw jednak trzeba wam odpocząć i posilić się, bo strudzeni jesteście drogą - i dodał -Zapraszam stryjowie na ucztę pojednania. 

Gerda zawsze zimna i wyniosła, była teraz przymilna i z uśmiechem zapraszała do uczty, częstując gości dziczyzną, miodem i chłodnym piwem. Kiedy biesiadnikom miód uderzył do głów, odprawiła wszystkie sługi i sama przyniosła z piwnicy dzban przedniego miodu, który po drodze zaprawiła trucizną, Polała miód stryjom, skrzętnie omijając puchar Popiela.

Pojął wtedy Popiel, że oto stało się i przeraził się tym czynem, ale było już za późno, bo po chwili goście zaczęli padać z ław. Zwijali się z okrutnego bólu, wydawali nieludzkie jęki i wołali z przerażeniem: - Zdrada! Trucizną nas bratanek napoił! Pomsta mordercy! Najstarszy z nich, Mieszko, przed śmiercią jeszcze wychrypiał: - Klątwa na was, na cały ród Popielów! Przeklinam was, a śmierć wasza niech będzie straszniejsza od naszej!

Chwilę jeszcze słychać było jęki i krzyki, aż nagle wszystko ucichło, tylko za grubymi murami wył wiatr, a niebo przecinały błyskawice. Gerda szybko wzięła się do dzieła, potrząsnęła oniemiałym Popielem i nakazała mu pomoc w uprzątnięciu ciał. Przywiązawszy każdemu kamień do nóg, pod osłoną nocy wrzucali ciała stryjów do huczącego jeziora. Nazajutrz rano, nagabywani o gości opowiadali: -Pewnie stryjom nie podobało się u nas. Wyjechali nocą, chociaż ostrzegaliśmy ich przed burzą. Żeby tylko nic im się nie stało. Czyniono poszukiwania zaginionych, ale bez skutku.

Rozpaczały rodziny sądząc, że ich bliscy utonęli w czasie burzy podczas przeprawy przez Gopło... Ludzie z okolicy zaczęli się domyślać, że w zamku stało się coś strasznego, ale groźba śmierci zamykała im usta. Popiel teraz już pewien swego tronu i bezkarny, łupił swój lud, coraz cięższe stosował kary i w coraz większe obrastał bogactwo, które trwonił na hulankach i pijaństwie. I tak jakiś czas było i tak pewnie dalej by się działo, gdyby nie nadszedł czas kary. W zamku niespodziewanie pojawiły się myszy. Tysiące myszy, które dziwnie dysząc, maszerowały od strony jeziora. Na nic zdała się walka z nimi. Z każdej sieczonej na pół myszy pojawiały się dwie następne, a ilość ich wciąż rosła i rosła. Naraz Popiel pojął, że oto spełnia się klątwa stryjów i że z ich ciał lęgnie się ta złowroga plaga.- Musimy uchodzić na wyspę, schronić się w wieży!- wołał Popiel. Dopadli do brzegów jeziora do łodzi, Wiosłując zaciekle, co sił uciekali przed goniącymi ich stworzeniami. Dopadłszy wreszcie do wieży, zamknęli solidne, żelazem okute wrota, wdrapali się na sam szczyt i wtedy z ulgą odetchnęli: -Tu jesteśmy bezpieczni, tu nas nie dopadną! Wychylił się jeszcze Popiel, spojrzał w dół i aż cofnął z osłupienia- myszy przepłynęły jezioro i obległy wieżę. Za chwilę drobnymi ząbkami przegryzły kute wrota i z piskiem pędziły w górę. W mgnieniu oka zjadły króla Popiela, jego żonę i... zaległa cisza. Jedynym dźwiękiem, który zakłócał nagłą ciszę był brzęk królewskiej korony, toczącej się po schodach wieży.

Przyszła zima, ziemię otulił kożuch, śniegu, a kruszwicką okolicę ogarnął spokój. Niepokój ludzi budziła cisza jaka panowała na zamku. Już od dawna nikt nie wychodził, nie wyjeżdżali konni, nie unosił się dym z komina. Wreszcie młody kmieć odważył się pójść na zwiady i przyniósł przerażającą i zarazem wesołą wieść: -Król nie żyje! -W wieży tylko myszy grasują! -wołał radośnie -Patrzcie co zostało po Popielu!- wykrzyknął i podniósł rękę, w której trzymał koronę Popiela.

Taka była kara za podstępy i okrutny mord za udrękę ludu i o tym opowiada huczące nocą jezioro.

król Popiel

Kruszwica to małe miasteczko w województwie kujawsko-pomorskim położonym nad przepięknym, historycznym Jeziorem Gopło. 

Symboliczna ceglana "mysia wieża" to pozostałość po zamku zbudowanym w 1343 roku przez Kazimierza Wielkiego. 

Zamek w 1657 roku został wysadzony przez Szwedów. 

Na szczyt mysiej wieży prowadzi 109 krętych schodów, na jej szczycie znajduje się taras widokowy. Chociaż legenda miała wydarzyć się 400 lat przed wybudowaniem zabytku do tej pory kojarzy się ze złym władcą i jest symbolem Kruszwicy.

Copyright © 2014 Legendy Polskie , Blogger