BURSZTYNOWY NIEDŹWIADEK

Od zamierzchłych wieków wierzono w magiczną moc bursztynu, leczył choroby, odtruwał organizm, zwiększał powodzenie u płci przeciwnej oraz przynosił szczęście. 
              W 1887 roku na torfowiskach obok Słupska została znaleziona figurka bursztynowego niedźwiadka. Naukowcy odkryli, że pochodzi z neolitu i liczy sobie ponad 3 000 lat. Figurka z otworkiem była amuletem, który łowca niedźwiedzi wieszał sobie na rzemieniu u szyi. Niedźwiadek miał dawać mu siłę, spryt i chronić przed ranami, które mogły mu zadać zwierzęta. Amulet spełniał swą rolę, aż do momentu, gdy łowca zgubił gdzieś na torfowiskach wisiorek. Wkrótce też potem spotkała go śmierć. Okazało się, że każdy kto miał styczność z figurką doznawał zjawisk i zdarzeń, które sprawiały, że był szczęśliwy. Komuś urodziło się dziecko, ktoś inny się zakochał, jeszcze inny wyzdrowiał szczęśliwie po ciężkiej chorobie. Niedźwiadek nadal posiadał w sobie magiczną moc. Ale jak to bywa z przedmiotami niezwykłymi, przeniesiono go zaraz do Muzeum w Szczecinie, gdzie spokojnie leżał w gablocie aż do 1945 roku. Zasmuceni tym faktem mieszkańcy miasteczka postanowili zrobić kopię, nie mniej jednak szczęśliwą. Oryginał i kopia przebywały w Polsce aż do II wojny światowej, kiedy to zostały skradzione i wywiezione za granicę. Po latach odnalazły się obie w Niemczech w jednym muzeum. Kopia szczęśliwym trafem znowu zawędrowała do Słupska, gdzie teraz podziwiać ją możemy w Ratuszu miejskim. 


Przeznaczeniem małej figurki jest przynoszenie szczęścia ludziom, dlatego też raz do roku trafia na licytację z której dochód oddawany jest na cele charytatywne. Jej miejsce zastępuje wówczas kolejna kopia. 
Oryginalna figurka jest rozmiarów: 10,5 x 3,2 x 4,5 cm.
Copyright © 2014 Legendy Polskie , Blogger