DREWNIANY NIEDŹWIEDŹ

Rzecz tej historii działa się w miejscowości Swarzędz. Kraina była to piękna, mlekiem i miodem płynąca, gdzie ludzie żyli w zgodzie i poszanowaniu drugiego. Kwitł handel, a ludziom żyło się tam dostatnio.
Pewnego dnia, gdy młoda dziewczyna imieniem Jadwiga udała się do lasu w poszukiwaniu jagód i malin, zobaczyła wielkiego niedźwiedzia. Zwierz był ogromny. Ruchem jednej łapy łamał drzewa jak zapałki. Przestraszone dziewczę, pognało ile sił w nogach do domu. Zaalarmowała całą wioskę, lecz ze względu na jej bujną wyobraźnię nikt jej nie uwierzył. W przeciągu kilku dni okazało się jednak, że dziewczyna mówiła prawdę. Niedźwiedź siał spustoszenie wśród okolicznych stad bydła, a mieszkańcy szybko tracili dorobek swego życia. Gdy dowiedział się o tym król, bardzo zafrasowała go ta historia. Wyznaczył nagrodę za głowę niedźwiedzia, jednak każdy śmiałek przypłacał próbę życiem. Zwrócił się więc do okolicznych rycerzy. Każdy z nich młody, każdy rządny sławy i przygody. Sposób na zabicie drapieżnika mieli wiele. Jeden z nich, łucznik niezrównany postanowił zabić go przy pomocy zatrutych strzał. Nie powiódł się plan i młodzian zginął rozszarpany przez niedźwiedzia. W tym samym czasie po królestwie wędrował młody drwal. Miał on dar niezwykły, gdyż potrafił rozmawiać ze zwierzętami. Postanowił poskromić zwierzę, gdyż chciał pomóc mieszkańcom.  Gdy stanął oko w oko z niedźwiedziem ten stanął na tylnych łapach i zaczął nasłuchiwać niezrozumiałych słów młodzieńca. Trwało to dłuższą chwilę. Nagle stało się coś niesamowitego, chłopak wyciągnął rękę, dotknął niedźwiedzia, a ten... zamienił się w drewniany posąg. Zapanowała radość w całej Wielkopolsce. A co stało się z niedźwiedziem zapytacie? Posąg służy pszczołom jako ul po dziś dzień i jest wspaniałą atrakcją turystyczną.

Swarzędz

Główną atrakcją Swarzędza, która ściąga turystów to Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego. 
Skansen ten jest największym plenerowym muzeum etnograficznym, poświęconym historii polskiego pszczelarstwa i bartnictwa. 
Znajduje się tutaj ponad 230 okazów uli, po części zamieszkanych przez pszczoły. 
Drewniany niedźwiedź jest jednym z najcenniejszych eksponatów.


Copyright © 2014 Legendy Polskie , Blogger